YABANCI ÜLKELERDE 5,1 MİLYAR DOLAR HARCADIK

23.02.2018 12:54  YABANCI ÜLKELERDE  5,1 MİLYAR DOLAR HARCADIK Geçen yıl kişi başı ortalama harcanan para 578 dolar oldu …

Türkiye’de geçen yıl 8 milyon 887 bin kişinin yurtdışına çıkarak, yabancı ülkelerde toplam 5 milyar 137 milyon dolar turizm harcaması yaptığı belirlendi. Konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress’in Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl turizm giderinin yüzde 79,7`sini kişisel, yüzde 20,3`ünü ise paket tur harcamalarının oluşturduğu tespit edildi. 

Kişi BBaşı Ortalama 578 Dolar Harcadık…

2017 yılında yurt dışına giden vatandaşların en çok yüzde 47,8 ile gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla yurt dışını ziyaret ettiği anlaşıldı. Bunu sırasıyla yüzde 22,9 ile akraba ve arkadaş ziyareti ve yüzde 18,9 ile  iş amaçlı gidenler takip etti. Vatandaşların yurtdışında yaptığı kişi başı ortalama turizm harcaması 578 dolar olurken, seyahatini kişisel olarak organize eden vatandaşlar kişi başı ortalama 508 dolar, seyahatini paket turla organize eden vatandaşlar ise kişi başı ortalama 752 dolar harcadı.

En Çok Gecelemeyi S. Arabistan’da Yaptık…

Yurt dışına giden vatandaşların geçen yıl en çok gecelemeyi Suudi Arabistan’da yaptığı belirlenirken, bunu sırasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Almanya ve Irak`ta yapılan gecelemelerin takip ettiği görüldü. Yurtdışını ziyaret eden vatandaşların gittikleri yerde ortalama 9,9 gece kaldığı saptandı. Vatandaşlar Suudi Arabistan’a en çok umre ve hac amaçlı giderken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne en çok gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler için Almanya ve Irak’a ise en çok akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla gittikleri tespit edildi.


Etiketler: turizm - yabancı ülkeler - harcama

Diğer DÜNYA haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 715

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.