YURTİÇİ TAŞIMACILAR DESTEK BEKLİYOR

01.03.2017 10:01 YURTİÇİ TAŞIMACILAR DESTEK BEKLİYOR Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 19 No’lu Yurtiçi Yük ve Eşya Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Muazzez Araç, taşımacılık sektörünün üvey evlat olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çekerek sektörün gelişimi için daha çok destek beklediklerini söyledi.

Üretici tüm sektörlerin rekabet gücünü artırabilmesinin yolunun taşıma maliyetlerini düşürmekten geçtiğini hatırlatan Araç, maliyetin düşmesinin de taşımacılık sektörünün desteklenmesine bağlı olduğunu anlattı.

Ülke ekonomisinin en büyük yükünü taşımacıların üstlendiğini, tüm sektörlerin nakliyeye mutlaka ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Araç, “Önemli sıkıntılarla karşı karşıyayız. Taşımacılık sektörü gelişmemiş bir ülkenin büyümesi, kalkınması da mümkün değil. Bu nedenle bu sektör yaşatılmalı. Üstelik de rekabetçi yapısı korunarak” değerlendirmesini yaptı.

Komite olarak yaşadıkları sorunları her fırsatta dile getirdiklerini ve konuların üzerine kararlılıkla gideceklerini ifade eden Araç, yaşadıkları sorunları şöyle özetledi:

“Öncelikli sorunumuz kısa adı HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi. Sistemde maalesef önemli aksaklıklar bulunduğunu, kullanılan sistemin arızalı olduğunu düşünüyorum. Bu arızalar nedeniyle gerek çekicilerimizde gerekse dorselerimizde HGS’miz bulunmasına rağmen sistem okumuyor ve araçlarımızın arkasından yüksek cezalar geliyor.”

HGS numaralarını ve aylık yapılan ödeme makbuzlarını göndermelerine rağmen itirazlarından sonuç alamadıklarını ve bu cezaları ödemek durumunda kaldıklarını dile getiren Araç, karayolları yetkililerinden destek beklediklerini söyledi.

“Düşük faizli kredi talep ediyoruz”

Nakliye sektörüne en önemli desteğin araç alımları noktasında verilebileceğini anlatan Muazzez Araç, kredi kullanırken karşılaştıkları yüksek faiz oranlarından şikayetçi oldu. Filolarını ancak banka kredileriyle genişletebileceklerine değinen Araç, şunları söyledi:

“Ancak bankalara gittiğimizde yüksek faiz oranlarıyla karşılaşıyoruz. En yüksek faiz ticari araçlarda. Maalesef yüzde 2’nin üzerinde faiz oranları var. Oysa bizim talebimiz bu oranların 0,5 ile 0,70 aralığında tutulması yönündedir. Tüm sektörlere az ya da çok destek veriliyor ama bizim sektörümüze yönelik hiçbir kolaylaştırma yok. Ticari araçlar da ihmal edilmemeli.”

“Sektörün sırtında ciddi yükler var”

Destek göremedikleri gibi omuzlarına maliyetlerini artırıcı birçok yükün eklendiğine değinen Muazzez Araç, bunların başında vergi yüklerinin geldiğini anlattı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artışına değinen Araç, işçi maliyetlerinin de gün geçtikçe yükseldiğini söyledi. Son dönemlerde bu konuda önemli adımlar atıldığını ve vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5’lik indirim getirileceğini hatırlatan Araç, “Bunun gibi gelişmeleri önemsiyoruz. Bu gibi teşvikler kayıtlı çalışan firma sayısını da artıracaktır. Hem firmalar hem de devlet kazanacaktır” diye konuştu. Benzer kolaylıkları MTV ve SGK primlerinde de beklediklerini dile getiren Araç, “Ekonomik açıdan zor bir süreçten geçiyoruz. Bu tür destekler dürüst çalışan nakliyecilerin önünü açacak, çalışmalarını kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı.

“Cezalar zamanında gönderilmeli”

Bir diğer sorunu cezaların geç gönderilmesiyle yaşadıklarını anlatan Muazzez Araç, “Bir önceki yılın Mart ayının cezası Şubat ayında gönderiliyor. Cezaların elimize geç gelmesi nedeniyle cezalı ödemek durumunda kalıyoruz ve yük daha da artıyor. Oysa sektör olarak 3 yıldır aynı fiyatlarla çalışıyoruz. Müşterimize herhangi bir zam yapamıyoruz. Bu nedenle gelirimiz belli bir seviyede kalırken giderimiz sürekli artıyor. Sıkıntımız büyükken bunun daha da artmaması için en azından gönderilen cezaların zamanında elimize ulaşması önem taşıyor” dedi.

Sektörde haksız rekabet oranının yüksek olduğuna da değinen Araç, belgesiz çalışan, vergilerini düzenli ödemeyen firmalarla rekabet etmek durumunda kaldıklarını, bu sorunun çözümü için de denetimlerin artırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Son dönemlerde fiyatları yükseltemedikleri gibi yaklaşık üç yıldır talep azalması nedeniyle yaklaşık yüzde 50 kapasitelerle çalışmak durumunda kaldıklarına da dikkat çeken Araç, kapanan firma sayısının her geçen gün arttığını bildirdi.

“Köprü fiyatları yeniden gözden geçirilmeli”

Komite bünyesinde yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığını, bu nedenle yurtiçi taşımalarda maliyet artırıcı unsurların büyük sorun oluşturduğunu dile getiren Muazzez Araç, en azından sıkıntılı süreç atlatılana kadar ticari araçlara ayrıcalıklar beklediklerini bildirdi. Özellikle köprü ücretlerinden şikayetçi olan Araç, “Örneğin Gebze Osmangazi Köprüsü’nün ücretleri oldukça yüksek. Köprü öncesinde karşı tarafa vapurla 199 TL’ye geçiyorduk. Şimdi yol kısaldı diye köprüyü kullanınca 223 TL köprü ücreti bir de ara yol kullanıyoruz 48 TL’lik ara yol ücreti ödüyoruz ve maliyetlerimiz ciddi ölçüde artıyor. 3’nücü köprü olarak adlandırılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü de ticari olarak yüksek geliyor. Bu nedenle fiyatların ticari araçlar için yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.”

Ardından motorin fiyatlarındaki artışa değinen Muazzez Araç, motorinin de maliyeti artırmada önemli bir unsur olduğunu belirterek, “Ticari araçlarda fiyat indirimine gidebilerek bir destekleme sağlanabilir mi bilemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki taşıma sektörünün desteklenmesi domino etkisiyle tüm sektörlerin desteklenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle motorinden yol geçiş ücretlerine, kredilerden vergi indirimlerine kadar topyekun bir destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.  

“Sektörde denetimler artırılmalı”

Yalnızca motorin değil sigorta fiyatlarının da ciddi oranlarda arttığını dile getiren Muazzez Araç, bunun da gelirin azaldığı dönemlerde firmaları zorladığını söyledi. Oysa sigorta yaptırmayan, taşımacılık için gerekli belgelere sahip olmadığı halde çalışmasını sürdüren firmalar bulunduğunu dile getiren Araç, “Bu firmalarla rekabet etmek durumunda kalıyoruz. Kurallara uygun çalışan bir firma bir belge almak için 200 milyon TL ödemek durumunda kalırken diğer firma belge sahibi olmadığı için çok daha uygun rakamlarla hizmet verebiliyor. Bu da haksız rekabeti beraberinde getiriyor. Denetimler artırılarak usulsüzlüğün önüne geçilmeli” diye konuştu.

 


Etiketler: mersin - nakliyei mtso - taşımacılık - güncel - gündem - haber -

Diğer KARAYOLU haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 390

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.