KAZA MI GEÇİRDİNİZ, TAZMİNAT HAKLARINIZI ALIN

31.10.2015 08:56 KAZA MI GEÇİRDİNİZ, TAZMİNAT HAKLARINIZI ALIN Tüm hava, kara, deniz araçlarında meydana gelen kazalar sonucu ölüm, sakatlık, tedavi giderleri, tazminat haklarınızı 2918 Karayolları trafik kanununa göre alabileceğinizi,

SSK veya BAĞKUR’lu olmasanız dahi, kaza yerinden ambulans helikopter ile alınarak tam teşekküllü en iyi hastanelerde tedavi görebileceğinizi, medikal tüm desteklerin, bakıcı giderlerinin karşılanması gerektiğini biliyor muydunuz?

Evet, tüm bu haklara sahipsiniz. Ancak kaza raporu hazırlanırken karşınıza çıkabilecek onlarca engeli aşarak sizi yıldırıp yormadan en kısa sürede haklarınızı nasıl kullanıp alabileceğiniz konusunda YÖN Hasar Kazazede danışman ve Asistanlık şirketi rehberiniz oluyor!

2008 yılında kaza mağdurlarına yardım amaçlı kurulan YÖN Hasar Kazazede danışman ve Asistanlık şirketi profesyonel ekibiyle kısa sürede kaza nedeniyle oluşan bedensel hasarlar için, bir vekaletinizle sizin yerinize tüm bürokratik engelleri engelsizleştiriyor. Sekiz ile otuz iş günü içinde tazminat hakkınızı almanızın yanı sıra tedavinizin eksiksiz yapılası, hastanelerde oluşan sorunlarınızın çözümlenmesi, kaza sonrası tutanakların toplanması gibi yorucu bir süreçte YÖN arkadaşınız oluyor.

Aktüer, Doktor, Hukuk müşaviri, Hasar uzmanı, Bilirkişi, İş güvenlik uzmanı ve Psikolog kadrosu ile çalışan YÖN Hasar Danışmanlık’ın hedefi kaza mağdurları hakları ile ilgili Türkiye’de bilinç düzeyini yükseltmek, kaza mağdurlarına kendi bünyesinde iş olanağı sağlayarak hayata tutunmalarını sağlamanın yanı sıra Türkiye’de haklarınızı almak, almamanız için karşınıza çıkan engelleri yok edip aylarca hatta yıllarca süren mücadeleyi olması gereken sekiz iş gününe kadar indirmek.

Mesut Aslan yönetimindeki YÖN Hasar Kazazede Danışma ve Asistanlık şirketi kurulduğu günden bu güne kadar 4.356 adet dosya için asistanlık hizmeti vererek mağdurun haklarını kısa sürede almasını sağladı.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE RÜCU UYARISI

YÖN Hasar Danışmanlık şirketi Türkiye’de kazalar sonucu oluşan bedensel hasarlarda rücu olup olmadığını araştırıp bildiriyor.

YÖN Hasar Danışmanlık, mağdur dosyalarını oluşturup takip ederken poliçeden kaynaklanan bir zarar olup olmadığı, kişinin hastaneden doğru sağlık kurulu raporu alıp almadığı, sürücünün alkollü araç kullanıp kullanmadığı, ruhsat sahibi arabasını başka birisinin kullanımına sunup sunmadığı, ruhsattaki yükten daha fazla yük araca alınıp alınmadığı, kasıtlı bir durum olup olmadığı, bulguların hangi teknik koşullar altında hazırlandığı gibi detayları titizlikle inceleyerek sigorta şirketini zarara uğramaması için uyarıda bulunuyor. Bu gibi durumlarda sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı sürücü veya araç ruhsat sahibine rücu eder, masrafları onlardan tahsil eder. 

Rücu Nedir? 
Zorunlu trafik sigortasız veya alkolü araç kullanma, ehliyetsiz araç kullanma, istiap haddini aşma gibi ağır kusur durumlarında sigorta şirketi ödediği tazminatı sürücü ve araç ruhsat sahibine fatura etmesidir. Örnek; Tam kusurlu aracın neden olduğu zararı tam kusurlu aracın sigortası karşılar. Ancak sürücünün ağır kusuru alkol ehliyetsiz veya istiap haddini aşma gibi durumlar varsa sigorta karşıladığı tutarı sürücüden tahsil eder. 

ZORLUK ÇIKARTAN SİGORTA ŞİRKETİLERİ
Birkaç sigorta şirketi mağduru daha da mağdur ederek ödeme yapmamak için akıl almaz sorunlar çıkartabiliyor. 
Gönderilen evrakların kendilerine ulaşmadığını söylüyor. 

Mağdur kişi yaşadığı şehirde kaza geçirmemiş ise kazazededen olayı yaşadığı bölgeye gidip sağlık kuruluşundan yeniden evrak alması için evraklarda sorun olduğunu söylüyor. ( Bu durumlarda mağdur sakat kalmış, yürüme zorluğu çekiyor olabilir, ulaşım, konaklama giderleri gibi birçok gideri kendi cebinden harcaması gerekiyor. Ekonomik durumu olmayan binlerce insan bu tür mağduriyetleri yaşıyor.) Kaza sonucu % 80 gibi bir mağduriyeti olan kişi risk altındadır, ne araba nede ambülans ile seyahat edebilecek durumda değildir, mağdurların % 60 -70 tüm bu zorluklardan gücü olmadığı ve daha fazla uğraşmak istemediği için çok kolay vaz geçebiliyor, Hukuksal yollara başvurduğunda ise dava yıllarca sürüyor.
 
YÖN HASAR DANIŞMANLIK TÜM BU ENGELLERİ KALDIRIYOR!

Kaza Mağduru sigorta şirketi tarafından haklarını alma konusunda zorlanıyor ise YÖN hasar danışmanlık tüm engelleri mağdur için kaldırıyor.

Ne yapıyor?

Kaza sonrası en iyi ve tam teşekküllü hastanede tedavi görülmesi
Kaza yeri tutanaklarının takibi ve evrak temini
Hastane tutanaklarının takibi ve evrak temini
Kaza mağduru risk taşıyor ise; Hava ambülansı temini
Kaza mağduriyet tazminatı

HAKLARINIZIN ALINMASI
YÖN hasar danışmanlık şirketine başvurduğunuz ve asistanlık hizmeti talep ettiğiniz anda yasal haklarınızı işlem ve evrak düzenleme durumuna bağlı olarak en kısa sekiz gün, en uzun üç ay içinde alabiliyorsunuz.

YÖN HASAR DANIŞMANLIK HANGİ KAZA ve DOSYA TAKİPLERİNİ YAPIYOR?
Trafik, Uçak, Gemi ve iş kazaları sonucunda oluşan bedensel zarara uğramış kişiler, kaza sonucu hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının dosyaları.

SEKİZ SANİYEDE BİR TRAFİK KAZASI
Türkiye’de ortalama sekiz saniyede bir trafik kazasının gerçekleşiyor, bir yıl içinde kazalar nedeniyle 30 bin kişi mağdur oluyor. 

KAZA ANINDA AMBÜLANS
Daha önce kaza sonucu oluşan bedensel zararların tedavisi sigorta şirketleri tarafından karşılanırken yeni çıkan torba yasasıyla tedaviler Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredildi. Sigorta şirketleri artık tedavi giderleri için pay ödüyor.
SGK, kaza olduğu anda kazazedeye kara veya hava ambulansı sağlayarak gecikmeksizin en yakın hastaneye ulaştırıp tedavilerini en iyi şekilde yaptırarak sakat kalmasını engellemesi gerek.

SİGORTA POLİÇE HAKLARI
-Kaza sonrası tedavi gördüğü özel ya da devlet hastanesine hiçbir şekilde ödeme yapmama ve tüm tedavi giderlerinin karşılanması,
-Hastane olanakları yetersiz ise bulunduğu hastane tarafından başka bir hastaneye bildirilerek, gerekli koşulların hazırlatması, ulaşımını sağlanması,
-Sakat kalmış işe tazminat
-Vefat etmiş ise ailesine tazminat,
-Sakat kalmış ise bakıcı ücretlinin karşılanması

KAZA SONRASI GİDİLMESİ GEREKEN KURUMLAR
Kaza mağdurunun tedavi sonrasında sigorta şirketinden haklarını alması için kazaya dair bir dosya hazırlaması gerekiyor. Dosyayı hazırlaması Sosyal Güvenlik Kurumu, kazanın olduğu il karakol ve  mahkemesi, tedavi gördüğü hastane/ hastaneler, çalışıyor, emekli veya işsiz ise gelir durumunu belgeleyecek evrak alması gerekli kurumlar, sigorta şirketi gibi yaklaşık 20 kurum.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN SAKATLIK BELGESİ
Kişi yürüyemez durumda ve tazminatını alması için sakatlık belgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alarak sigorta şirketine vermesi gerekiyor. Tek bir belge için üç ay uğraşıyor, belgeyi alabilmesi için ise; otel, yol, konaklama, hastaneye rapor ücreti vs. gibi birçok sorunla karşılaşıp mağdurken bir kez daha mağdur oluyor.

HER VATANDAŞ GÜVENCE HESABINDAN YARALANABİLİR
Her hangi bir trafik kazası sonucu kişiye çarpan aracın trafik sigortası yok ise, araç çarpmış ve kimliği tespit edilememiş, kişi bedensel zarar görmüş ise güvence hesabından yararlanarak tüm haklarını alabilir.

Güvence hesabı nedir?
Batmış/ iflas etmiş sigorta şirketlerinin,(  devletin el koyduğu) haklarını almaktan yılarak vazgeçen mağdurların paraları devletin bir kurumu olan güvence hesabında birikir, mağdurun kaza sonucu oluşan tüm masrafları ve tazminatı belli şartlar kapsamında bu hesaptan alınır. Güvence hesabı ödemeyi daha sonra sigortasız aracın sahibine rücu eder. 

Bilgilendirme hattı: 444 8 298 www.yonhasar.com


Etiketler: KAZA MI GEÇİRDİNİZ - TAZMİNAT HAKLARINIZI ALIN

Diğer KAZALAR haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1006

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.