TRAFİK SİGORTASINDA ÇÖZÜM “TRASK”

17.08.2016 11:46 TRAFİK SİGORTASINDA ÇÖZÜM “TRASK” Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, zorunlu trafik sigortasında araç sahiplerini isyan ettiren yüksek primlerin düşürülmesi için DASK benzeri Trafik Sigortaları Kurumu (TRASK) kurulmasını önerdi.

ATO Başkanı Bezci, ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kemal Gazioğlu’nu kabul etti. Görüşme sırasında, yüksek primler nedeniyle acenteler ile tüketicileri karşı karşıya getiren trafik sigortası konusu ele alındı. Gazioğlu, Hazine Müsteşarlığı’nın girişimlerine rağmen trafik sigortası primlerinde tüketiciyi rahatlatacak ciddi bir düşüş olmadığını belirterek, “Bir yıldan fazla bir süredir sigortacılık sektörünün ve tüketicilerin kafasını meşgul eden en önemli konu trafik sigortalarıdır. Acenteler günün büyük bir bölümünü müşterilerine trafik sigortalarındaki artışı ve şirketler arası fiyat farklılıklarını anlatmakla geçiriyor” dedi.
 
Hükümetin çabaları sayesinde primlerde cüzi bir indirim olduğunu ancak bu indirimlerin tüketiciyi rahatlatmadığını belirten Gazioğlu, “Hazine elindeki kartları yavaş yavaş oyuna sokuyor, piyasaya yeni giren şirketler veya devlete ait şirketler hamleler yapıyor. Şirketler cüzi de olsa indirim yapmaya başladılar ama piyasa hala indirime karşı direnç gösteriyor” diye konuştu. Gazioğlu, trafik sigortası primlerinin düşürülmesi için Trafik Sigortaları Kurumu (TRASK) kurulmasını önerdi.
 
-BEZCİ’DEN TRASK ÖNERİSİNE DESTEK-
 
ATO Başkanı BezciGazioğlu’nun önerisine destek vererek, zorunlu deprem sigortasında uygulanan sistemin zorunlu trafik sigortası için de uygulanabileceğini söyledi. Deprem sigortasında teminatları ve primleri Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) belirlediğini hatırlatan Bezci, “Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, hangi şirketten DASK poliçesi satın alırsanız alın prim değişmiyor. Trafik sigortalarında da benzer bir sistemi hayata geçirmek için Trafik Sigortaları Kurumu kurulsun” dedi. Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigorta Birliği, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi’nin (SEİK) bir araya gelerek Trafik Sigortaları Kurumu’nu (TRASK) kurabileceğini belirten Bezci, şunları söyledi:
 
“TRASK, teminatları, prim hesaplama yöntemlerini, her il için ve her araç için ayrı ayrı primleri ve komisyonları belirlesin. Vatandaş da hangi koşullarda ne kadar prim ödeyeceğini bilsin. Kapı kapı dolaşıp hangi şirket kaç para istiyor koşuşturmasından ve fahiş fiyat şokundan kurtulsun, kimi tercih ederse poliçesini ona tanzim ettirsin.”
 
-RAKAMLAR ARASINDA UÇURUM VAR-
 
Halen uygulanan serbest tarife sistemde aynı araç için 15 farklı şirketin 15 farklı prim belirlediğini kaydeden Bezci, “Sigorta şirketlerinin tüketiciye verdiği rakamlar arasında inanılmaz uçurumlar olabiliyor. Bu durum da tüketiciyi isyan ettiriyor. Primi belirleyen sigorta şirketi olmasına rağmen tüketicilerle acenteler karşı karşıya geliyor” dedi. Bezci, 2015 model bir araç için talep edilen prim miktarının 516 TL ile 2.210 TL arasında değiştiğine dikkati çekti.
 
Zorunlu trafik sigortasında sürücü faktörünün de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayanBezci, sadece aracın kaza geçmişinin sorgulanmasının primlerin yanlış ve eksik belirlenmesine yol açtığını bildirdi. “Kazayı yapan araç değil sürücüdür” diyen Bezci, sigorta primlerinin hesaplanmasında sürücü hatasının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Bezci, “Bu sayede hiç kaza yapmayan sürücü ödüllendirilirken çok kaza yapan sürücü de daha fazla prim ödeyerek cezalandırılacaktır. Bu durum sürücüleri daha dikkatli araç kullanmaya sevk edecektir” diye konuştu. 


Etiketler: trafik - trafik sigortası - ato - Salih Bezici - Ankara ticaret odası -

Diğer KAZALAR haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1344

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.