Amatör Denizcilerin Kaderi

Birkaç haftadır bir sınav karmaşasıdır gidiyor. Özellikle Amatör denizcilik Belgesi sınavlarıyla ilgili çok fazla telefon ve soru alıyoruz.
Birkaç haftadır bir sınav karmaşasıdır gidiyor. Özellikle Amatör denizcilik Belgesi sınavlarıyla ilgili çok fazla telefon ve soru alıyoruz.

Sınava girecekler endişeli. Genelde hep şu cümle kuruluyor “ Artık sınavlar çok zor olacakmış doğru mu?” ve şu anda sırf bu düşünceden dolayı ADF’nin son sınavlarına önemli ölçüde bir yığılma var.

Konuyla ilgili olanlar biliyor ama biz yine de biraz değinelim konuya. Uzun zamandır ADB (amatör denizci belgesi) ve KMT (kısa mesafe telsiz belgesi) sınavlarını ADF ( Amatör Denizcilik Federasyonu) yürütüyordu. Bir çok ilde sınav açıyor ve takip ediyorlardı. Ancak 2013 Ağustos ayı itibariyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile anlaşmaları bitti.

Bir müddet ne olacağı belli değildi. Hatta ADF’nin sitesi, santralleri kapandı kimse ne bir soru sorabildi ne de bir bilgi alabildi. İşte O dönemde Deniz ve iç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek son durumu öğrendik.

Evet konuyla ilgilenenlerin merakla beklediği bölüme geldik.

Bundan sonra sınavları Liman Başkanlıkları yapacak. Sınav sisteminde bir değişiklik yok. Yine kişiler sınav merkezine gidecek, bilgisayar başında sınava girecekler. Sınav sorularının ağırlaştırılması diye bir şey de yok. Aslına bakarsanız Sancak aynı sancak denizde çatışmayı önleme tüzüğü aynı tüzük… Yani konularda bir değişiklik yok ki soruların zorluğunda olsun. Sonuçta “denize adam düştü” ile başlayan bir sorunun çözüm yine aynı formülle bulunacak.

Eylül ayı itibariyle liman başkanlıklarına müracaat edilecek, sınavlara girilecek ve yine sadece teorik sınavla ADB ve KMT alınabilecek.

Eylüle kadar da ADF sınavlarını yapmaya devam edecek.

Bize sürekli gelen telefonlarda elimizden geldiğince bilgilendirme yapıyoruz ama yine de şuna değinmekte yarar görüyorum. Konuları belli bir düzen içinde çalışıp, bol tekrarla ve biraz da bolca test uygulayarak sınava hazır hale gelebilirsiniz.  Ama inanın ki teorik neyi bilirseniz bilin, o dümen geçmeden hiçbir şey biliyor sayılmazsınız. Motoru çalıştırdığınızda, ya da yelkeni açtığınızda hele ki denizin o güzel tuzlu kokusu burnunuzu hafif gıdıkladığında işte o zaman gerçek bir denizci olacaksınız.

Detaylı bilgi ve güncel sınav yer ve zamanları için www.amatordenizcilik.com’u ara ara kontrol etmenizde yarar var.İzlenme Sayısı:2149

DİĞER YAZILARI


  • PAYLAŞ